Notes

19500901 0000 Casualties by unit

2 159TH FIELD ARTILLERY BATTALION (105MM)
2 15TH FIELD ARTILLERY BATTALION (105MM)
1 19TH INFANTRY REGIMENT
23 21ST INFANTRY REGIMENT
12 23RD INFANTRY REGIMENT
8 24TH INFANTRY REGIMENT
1 25TH MILITARY POLICE COMPANY - DIVISION
1 25TH REPLACEMENT COMPANY - DIVISION
27 27TH INFANTRY REGIMENT
7 29TH INFANTRY REGIMENT
20 2ND ENGINEER COMBAT BATTALION
1 2ND INFANTRY DIVISION HEADQUARTERS COMPANY
1 2ND MILITARY POLICE COMPANY - DIVISION
1 2ND REPLACEMENT COMPANY - DIVISION
1 34TH INFANTRY REGIMENT
14 35TH INFANTRY REGIMENT
1 36TH FIGHTER BOMBER SQUADRON
2 38TH FIELD ARTILLERY BATTALION (105MM)
21 38TH INFANTRY REGIMENT
1 3RD ENGINEER COMBAT BATTALION
2 5TH CAVALRY REGIMENT
2 5TH REGIMENTAL COMBAT TEAM
2 65TH ENGINEER COMBAT BATTALION
1 70TH TANK BATTALION
4 72ND MEDIUM TANK BATTALION
8 7TH CAVALRY REGIMENT
1 80TH FIGHTER BOMBER SQUADRON
1 82ND ANTIAIRCRAFT ARTILLERY AW BATTALION
3 8TH BOMBARDMENT SQUADRON
11 8TH CAVALRY REGIMENT
13 9TH INFANTRY REGIMENT
   
   
195 19500902_9999_Casualties_by_unit.html

Def

 

 


Number of Records Found - 195 - September 2, 1950

Casualty Chart By Date and Unit

159TH FIELD ARTILLERY BATTALION (105MM)

1  JEFFERSON  DARWIN ISAAC  A BTRY        

2  SMITH  EDGAR EUGENE  A BTRY        

15TH FIELD ARTILLERY BATTALION (105MM)

1  KOPSCICK JR  GEORGE  A BTRY  NAKTONG BULGE      

2  RHODES  NORMAN N  A BTRY  NAKTONG BULGE      

19TH INFANTRY REGIMENT

1  VAN GUNDY  JULIUS LAMBERT  B CO    CHINJU    

21ST INFANTRY REGIMENT

1  ANDERSON  CLARENCE DAVID  K CO  POHANG AREA  KIGYE VALLEY  HILL 99  

2  BEST  JAMES LEE  K CO        

3  BIGLEY  ROBERT GEORGE  B CO  POHANG AREA  POHANG-DONG    

4  BOLIN  JAMES HENRY  K CO        

5  CANADY  CECIL HENRY  K CO  POHANG AREA  KIGYE VALLEY  HILL 99 DNA OBTAINED  

6  CANNON  CLYDE EDWIN  K CO        

7  CRABTREE  MORGAN LEE    POHANG-DONG AREA  YONDOK    

8  CUMMINS  ELZA M  K CO        

9  GALLIGAN  JOHN ALOYSIUS  K CO  POHANG AREA      

10  GILLETTE  JOHN FRANCIS  I CO        

11  JACKSON  LEONARD L  F CO        

12  LEACH  CHARLES L  K CO  POHANG AREA    HILL 99  

13  MITCHELL  HILTON L  C CO  POHANG AREA      

14  OSBORN  WILLIAM TYREE  K CO        

15  POMEROY  WYATT HAROLD  K CO  POHANG AREA    HILL 99  

16  STOECKL JR  GEORGE  K CO        

17  SULLIVAN  JOSEPH J  K CO  POHANG AREA    HILL 99  

18  TAYLOR JR  ARCHIBALD HARRIS  I CO       DNA OBTAINED  

19  TAYLOR  DONALD MOODY  B CO  POHANG AREA      

20  TAYLOR  PORTER WILSON  L CO  POHANG AREA  KIGYE VALLEY    

21  THIBEAULT  ARTHUR E          

22  WHALEY  WILLARD JAMES  K CO  POHANG AREA    HILL 99  

23  YARBROUGH  HAROLD L  C CO  POHANG AREA  KIGYE VALLEY - YONDOK    

23RD INFANTRY REGIMENT

1  BOSKO  NICKOLAS EDWARD  E CO  CHANGNYONG      

2  BURCIAGA  ROBERT GONZALES  E CO  CHANGNYONG      

3  CALLAHAN JR  CARL  E CO  CHANGNYONG      

4  COHOE  MAX H  A CO  CHANGNYONG      

5  GRUTTADAURIA  ANGELO VINCENT  D CO  CHANGNYONG      

6  HARVEY  FRANKIE  G CO  CHANGNYONG      

7  HITT  THOMAS LEE  D CO  CHANGNYONG      

8  JENKS  DALTON MARION  E CO  CHANGNYONG      

9  MCLEOD JR  WALTER L  A CO  CHANGNYONG      

10  NONELLA  ROBERT NAZARIO  E CO  CHANGNYONG      

11  ROWE  OTHEL HARLEY  F CO  CHANGNYONG      

12  THORPE JR  WALTER E  E CO  CHANGNYONG      

24TH INFANTRY REGIMENT

1  BLAIR  SAMUEL BILL  M CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    

2  GIBSON  EDWARD  G CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    

3  HAMPTON  HERMAN    PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    

4  HARRIS  RACHELL  HQ HQ CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    

5  JACKSON  BILLY JOE  G CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    

6  ROBERTS JR  JEFF  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    

7  TURNER  WINSTON    PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    

8  WALKER SR  WILLIAM E  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    

25TH MILITARY POLICE COMPANY - DIVISION

1  MCMURTRIE  WILLIAM EARL    PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

25TH REPLACEMENT COMPANY - DIVISION

1  KOLP  GEORGE ANDREW    PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST      

27TH INFANTRY REGIMENT

1  BAKER  DENNIS LEE  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA  HAMAN  

2  BARTOLO JR  LEO RUDOLPH  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA    

3  CARMICHAEL  DONALD    PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA    

4  CASTEEL  DONALD EUGENE  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA    

5  CAUDILL  WALTON MILLARD  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

6  CLAPP  RICHARD ERWIN  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

7  DEPONTI  SALVATORE  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

8  DINWIDDIE  FRANK D  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA    

9  ELLISON  COLEMAN CARTHEL  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA - CHUNG CHON-NI    

10  GRAYSON  B L  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA    

11  JACKSON  JAMES HARVEY  C DO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

12  JONES  DONALD L  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

13  KACZOR  CASIMER P  L CO    SIN SON NI    

14  KLEIN  LOUIS JOSEPH  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA    

15  KUPAU  RICHARD  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

16  MANDIA  GERARDO ROMANO  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

17  MCGEHEE  DEWEY EMMETT  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

18  MOURER  CARL E  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

19  NELSON  PAUL REVERE  D CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

20  OLIVER  WALTER H  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

21  PARKER  ALFRED PRESTON  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

22  SHIPP  JACK ERNEST  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  SAGA AREA NNE    

23  SPONSLER  GERALD KENNETH  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

24  WADE  MEARL LEO  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN WEST    

25  WILCOX  RALPH STEWART  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN WEST    

26  WILDER  JAMES BOBBY  K CO        

27  WITT  WALLACE D  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN WEST    

29TH INFANTRY REGIMENT

1  FAIRCHILD  KENNETH RICHARD  HQ CO        

2  HUNTER  JAMES WILLIAM  M CO        

3  JAMES  ELWOOD F  K CO  CHINJU-MASAN ROAD  SINSAN-NI    

4  SHIFFER  WILLIAM E          

5  STREIGHT  DONALD NORMAN  F CO  HAMAN NE      

6  TALLEY JR  SIDNEY DENMAN  HQ 1 BN        

7  TORRES  ERNESTO JOSE  L CO        

2ND ENGINEER COMBAT BATTALION

1  BEAVER  JEFFERSON J  C CO  NAKTONG BULGE  YONGSAN    

2  BRESLIN  KENNETH J    NAKTONG BULGE      

3  CANN  KENNETH JAMES  D CO  NAKTONG BULGE      

4  COLONNA  JOSEPH FRANCIS  A CO  NAKTONG BULGE  YONGSAN    

5  DANIELS JR  PAUL MARVIN  D CO  NAKTONG BULGE      

6  FORSTE  FREDERICK PETER  D CO  NAKTONG BULGE      

7  FROMBACK  WAYNE JUNIOR  D CO  NAKTONG BULGE      

8  HERNANDEZ  DOMINGO  D CO  NAKTONG BULGE  YONGSAN    

9  MATHERS  JAMES PERCY  A CO  NAKTONG BULGE  YONGSAN    

10  MAWSON  WESLEY MARVIN  D CO  NAKTONG BULGE      

11  MILES  CLIFTON FOSTER  A CO  NAKTONG BULGE      

12  MILLER  ELDEN LYLE  D CO  NAKTONG BULGE      

13  MOONEY  MARTIN F  A CO  NAKTONG BULGE      

14  NEVILLE  LAWRENCE WALTER  D CO  NAKTONG BULGE      

15  POWELL JR  WILLIAM SWINFORD    NAKTONG BULGE      

16  REINHARDT  WILLIAM B  D CO  NAKTONG BULGE      

17  SHORE JR  IRA WILMER    NAKTONG BULGE      

18  STUART  DONALD C    NAKTONG BULGE      

19  TAYLOR  RONALD GLEN  D CO  NAKTONG BULGE      

20  WHITTINGTON  WALTER RONALD  A CO  NAKTONG BULGE      

2ND INFANTRY DIVISION HEADQUARTERS COMPANY

1  SCOTT  JOHN J    NAKTONG BULGE      

2ND MILITARY POLICE COMPANY - DIVISION

1  FORD  CLYDE SAMUEL    NAKTONG BULGE      

2ND REPLACEMENT COMPANY - DIVISION

1  MOORE  CARL CHRISTOPHER    NAKTONG BULGE      

34TH INFANTRY REGIMENT

1  LISTER  JAMES ROUSE  E CO    POHANG-DONG AREA - KIGYE VALLEY  HILL 99  

35TH INFANTRY REGIMENT

1  AHERN  FRANK B  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

2  BARRONS  JACK LESLIE  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

3  BELTZ  WILLIAM BEARL  A CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

4  BERTRAM  ROBERT LEE  A CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

5  CRAWFORD  RAYMOND A  A CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

6  KING  DARRELL L  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

7  LEE  HERBERT YOKSHEW  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

8  ROBERTSON  CLONNIE RAY  H CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

9  SAUNDERS  JAMES MARVIN  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

10  SELLIE  ROALD E  A CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

11  SMITH  WILLIAM J    PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

12  VEZZOLI  WILLIAM A  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

13  WARE  ROBERT LEROY  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

14  YOST  VERNON RAY  A CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

36TH FIGHTER BOMBER SQUADRON

1  ANDERLE JR  JAMES JOHN    SOUTH KOREA     DNA OBTAINED  

38TH FIELD ARTILLERY BATTALION (105MM)

1  JOHNSON  IRVING D  B BTRY  NAKTONG BULGE  CHANGYONG  OUTPOST HOW  

2  MANDRIER  DONALD A    NAKTONG BULGE      

38TH INFANTRY REGIMENT

1  BAXLEY  GEORGE VICTOR  A CO  NAKTONG BULGE      

2  CARMAN  ROYAL J  G CO  NAKTONG BULGE      

3  CLODFELTER  JAMES VERNON    NAKTONG BULGE      

4  COLLINS  CLARENCE HENRY  C CO  NAKTONG BULGE  SAJIDONG    

5  COOK  OSBORN HENRY  SVC CO  NAKTONG BULGE      

6  DAVE  MELVIN J    NAKTONG BULGE      

7  EMERTON  THOMAS THURLOW  B CO  NAKTONG BULGE      

8  GROSE  WILLIAM EARLAND  H CO  NAKTONG BULGE      

9  HAYWOOD  MINEFORD LEE  SVC CO  NAKTONG BULGE      

10  HOLENBECK  GLENN PATRICK    NAKTONG BULGE      

11  HUNN  EDWARD WENDELL  H CO  NAKTONG BULGE      

12  JONES JR  GEORGE JAMES  L CO  NAKTONG BULGE      

13  JONES  CLIFFORD LOUIS  D CO  NAKTONG BULGE      

14  LAMBERT  GERALD GALE    NAKTONG BULGE      

15  MISKO  JOSEPH J  SVC CO  NAKTONG BULGE      

16  NICHOLAS  ROBERT LEE  E CO  NAKTONG BULGE     DNA OBTAINED  

17  SHAW  DAVID W  K CO  NAKTONG BULGE      

18  ST ONGE  NARCISSE DAVID  B CO  NAKTONG BULGE     DNA NEEDED  

19  TAYRIEN  GEORGE K  C CO  NAKTONG BULGE      

20  WALTERS  EARNEST LADARE  SVC CO  NAKTONG BULGE      

21  WEBB  DANNA L  F CO  NAKTONG BULGE      

3RD ENGINEER COMBAT BATTALION

1  GARCIA  GUILLERMO G  D CO    POHANG AREA    

5TH CAVALRY REGIMENT

1  HUTCHINSON  ROSS EARL  HQ CO    SHIRDO    

2  SCHULTZ  JOHN A  D CO  TAEGU AREA      

5TH REGIMENTAL COMBAT TEAM

1  REIHNER  JOHN J  L CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI  CHINMOK  

2  RODRIGUEZ JR  LUPE R  I CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI  SOBUK-SAN  

65TH ENGINEER COMBAT BATTALION

1  SALOWAY  ALDIN B  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST      

2  VERILL  IRA H  MED DET  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST      

70TH TANK BATTALION

1  DISABELLA  PETER ANTHONY  C CO  TAEGUE AREA    HILL 518  

72ND MEDIUM TANK BATTALION

1  DAILEY  RICHARD L  B CO  NAKTONG BULGE  YONGSAN    

2  ELMER  ROBERT RALPH  B CO  NAKTONG BULGE  YONGSAN    

3  HURST  JAMES  B CO  NAKTONG BULGE      

4  THORNTON  LONNIE  B CO  NAKTONG BULGE  YONGSAN    

7TH CAVALRY REGIMENT

1  ASHLEY  BILLY J  G CO  TAEGU AREA      

2  BRICKEY  BERLEY C    TAEGU AREA      

3  EATON  FREDERIC NATHANIEL  C CO  TAEGU AREA      

4  GOULDING  MARVIN P  F CO  TAEGU AREA      

5  JAYNES  EUGENE CARSON  C CO  TAEGU AREA      

6  JONES  OLIVER RAY  C CO  TAEGU AREA      

7  KEARNS  CARL LEWIS  C CO  TAEGU AREA     DNA OBTAINED  

8  STAPLETON  ARTHUR E  C CO  TAEGU AREA      

80TH FIGHTER BOMBER SQUADRON

1  FOX  ORRIN RUSSELL    SOUTH KOREA  NORTHWEST OF CHINJU    

82ND ANTIAIRCRAFT ARTILLERY AW BATTALION

1  CLOIN  JACK B  D BTRY  NAKTONG BULGE      

8TH BOMBARDMENT SQUADRON

1  COLVARD JR  ROY P    SOUTH KOREA  IRI TO KUNSAN AREA    

2  LABARGE  FRANCIS J    SOUTH KOREA  IRI TO KUNSAN AREA    

3  ZEIHER  GEORGE THOMAS    SOUTH KOREA  IRI TO KUNSAN AREA   DNA OBTAINED  

8TH CAVALRY REGIMENT

1  AKINS  JOE W    TAEGU AREA      

2  BROUGHMAN  WOODROW HARRISON  G CO  TAEGU AREA      

3  COOPER  JIMMIE RATLIFF  E CO  TAEGU AREA      

4  GUPKO  JOSEPH WALTER    TAEGU AREA      

5  KENFIELD  GAYLORD WAYNE  F CO  TAEGU AREA      

6  MCDONALD JR  JOHN J  H CO  TAEGU AREA      

7  MORGAN  JAMES P    TAEGU AREA      

8  ODELL  FENTON MCGLACHLIN  I CO  TAEGU AREA      

9  ROMINE  JOHN DALEY  E CO  TAEGU AREA      

10  SANTORE  GEORGE J  HVY MTR CO  TAEGU AREA  TABU-DONG    

11  ZIMMERMAN  MICHAEL FRANCIS  F CO  TAEGU AREA      

9TH INFANTRY REGIMENT

1  ANDERSON JR  ROY HARRIS  E CO  NAKTONG BULGE     DNA OBTAINED  

2  ANDREWS  EDWARD ROBERT  E CO  NAKTONG BULGE      

3  BAKER  CLAUDE F  E CO  NAKTONG BULGE      

4  BOYD  JOHN GILBERT  E CO  NAKTONG BULGE      

5  BRINGHURST  ROBERT LESLIE  HVY MTR CO  NAKTONG BULGE      

6  BROUSSARD  WOODROW WILSON  E CO  NAKTONG BULGE      

7  BUIST  MELVIN GEORGE  E CO  NAKTONG BULGE      

8  HUGHES  ALBERT J  E CO  NAKTONG BULGE      

9  LIGHTNER  RICHARD E  E CO  NAKTONG BULGE      

10  MULLARKEY  WILLIAM P    NAKTONG BULGE      

11  PERELL  ROLAND MARCELL  E CO  NAKTONG BULGE      

12  SOWERS  ALVA LOYD  B CO  NAKTONG BULGE      

13  WHALEY  NORMAN L  D CO  NAKTONG BULGE