Casualties

19500901 0000 Casualties by unit

2 159TH FIELD ARTILLERY BATTALION (105MM)
2 15TH FIELD ARTILLERY BATTALION (105MM)
1 19TH INFANTRY REGIMENT
23 21ST INFANTRY REGIMENT
12 23RD INFANTRY REGIMENT
8 24TH INFANTRY REGIMENT
1 25TH MILITARY POLICE COMPANY - DIVISION
1 25TH REPLACEMENT COMPANY - DIVISION
27 27TH INFANTRY REGIMENT
7 29TH INFANTRY REGIMENT
20 2ND ENGINEER COMBAT BATTALION
1 2ND INFANTRY DIVISION HEADQUARTERS COMPANY
1 2ND MILITARY POLICE COMPANY - DIVISION
1 2ND REPLACEMENT COMPANY - DIVISION
1 34TH INFANTRY REGIMENT
14 35TH INFANTRY REGIMENT
1 36TH FIGHTER BOMBER SQUADRON
2 38TH FIELD ARTILLERY BATTALION (105MM)
21 38TH INFANTRY REGIMENT
1 3RD ENGINEER COMBAT BATTALION
2 5TH CAVALRY REGIMENT
2 5TH REGIMENTAL COMBAT TEAM
2 65TH ENGINEER COMBAT BATTALION
1 70TH TANK BATTALION
4 72ND MEDIUM TANK BATTALION
8 7TH CAVALRY REGIMENT
1 80TH FIGHTER BOMBER SQUADRON
1 82ND ANTIAIRCRAFT ARTILLERY AW BATTALION
3 8TH BOMBARDMENT SQUADRON
11 8TH CAVALRY REGIMENT
13 9TH INFANTRY REGIMENT
   
   
195 19500902_9999_Casualties_by_unit

Def

 

 


Number of Records Found - 195 - September 2, 1950

Casualty Chart By Date and Unit

159TH FIELD ARTILLERY BATTALION (105MM)

1  JEFFERSON  DARWIN ISAAC  A BTRY        
2  SMITH  EDGAR EUGENE  A BTRY        

15TH FIELD ARTILLERY BATTALION (105MM)

1  KOPSCICK JR  GEORGE  A BTRY  NAKTONG BULGE      
2  RHODES  NORMAN N  A BTRY  NAKTONG BULGE      

19TH INFANTRY REGIMENT

1  VAN GUNDY  JULIUS LAMBERT  B CO    CHINJU    

21ST INFANTRY REGIMENT

1  ANDERSON  CLARENCE DAVID  K CO  POHANG AREA  KIGYE VALLEY  HILL 99  
2  BEST  JAMES LEE  K CO        
3  BIGLEY  ROBERT GEORGE  B CO  POHANG AREA  POHANG-DONG    
4  BOLIN  JAMES HENRY  K CO        
5  CANADY  CECIL HENRY  K CO  POHANG AREA  KIGYE VALLEY  HILL 99 DNA OBTAINED  
6  CANNON  CLYDE EDWIN  K CO        
7  CRABTREE  MORGAN LEE    POHANG-DONG AREA  YONDOK    
8  CUMMINS  ELZA M  K CO        
9  GALLIGAN  JOHN ALOYSIUS  K CO  POHANG AREA      
10  GILLETTE  JOHN FRANCIS  I CO        
11  JACKSON  LEONARD L  F CO        
12  LEACH  CHARLES L  K CO  POHANG AREA    HILL 99  
13  MITCHELL  HILTON L  C CO  POHANG AREA      
14  OSBORN  WILLIAM TYREE  K CO        
15  POMEROY  WYATT HAROLD  K CO  POHANG AREA    HILL 99  
16  STOECKL JR  GEORGE  K CO        
17  SULLIVAN  JOSEPH J  K CO  POHANG AREA    HILL 99  
18  TAYLOR JR  ARCHIBALD HARRIS  I CO       DNA OBTAINED  
19  TAYLOR  DONALD MOODY  B CO  POHANG AREA      
20  TAYLOR  PORTER WILSON  L CO  POHANG AREA  KIGYE VALLEY    
21  THIBEAULT  ARTHUR E          
22  WHALEY  WILLARD JAMES  K CO  POHANG AREA    HILL 99  
23  YARBROUGH  HAROLD L  C CO  POHANG AREA  KIGYE VALLEY - YONDOK    

23RD INFANTRY REGIMENT

1  BOSKO  NICKOLAS EDWARD  E CO  Ch'angnyŏng      
2  BURCIAGA  ROBERT GONZALES  E CO  Ch'angnyŏng      
3  CALLAHAN JR  CARL  E CO  Ch'angnyŏng      
4  COHOE  MAX H  A CO  Ch'angnyŏng      
5  GRUTTADAURIA  ANGELO VINCENT  D CO  Ch'angnyŏng      
6  HARVEY  FRANKIE  G CO  Ch'angnyŏng      
7  HITT  THOMAS LEE  D CO  Ch'angnyŏng      
8  JENKS  DALTON MARION  E CO  Ch'angnyŏng      
9  MCLEOD JR  WALTER L  A CO  Ch'angnyŏng      
10  NONELLA  ROBERT NAZARIO  E CO  Ch'angnyŏng      
11  ROWE  OTHEL HARLEY  F CO  Ch'angnyŏng      
12  THORPE JR  WALTER E  E CO  Ch'angnyŏng      

24TH INFANTRY REGIMENT

1  BLAIR  SAMUEL BILL  M CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    
2  GIBSON  EDWARD  G CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    
3  HAMPTON  HERMAN    PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    
4  HARRIS  RACHELL  HQ HQ CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    
5  JACKSON  BILLY JOE  G CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    
6  ROBERTS JR  JEFF  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    
7  TURNER  WINSTON    PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    
8  WALKER SR  WILLIAM E  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN - BATTLE MOUNTAIN AREA    

25TH MILITARY POLICE COMPANY - DIVISION

1  MCMURTRIE  WILLIAM EARL    PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    

25TH REPLACEMENT COMPANY - DIVISION

1  KOLP  GEORGE ANDREW    PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST      

27TH INFANTRY REGIMENT

1  BAKER  DENNIS LEE  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA  HAMAN  
2  BARTOLO JR  LEO RUDOLPH  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA    
3  CARMICHAEL  DONALD    PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA    
4  CASTEEL  DONALD EUGENE  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA    
5  CAUDILL  WALTON MILLARD  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
6  CLAPP  RICHARD ERWIN  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
7  DEPONTI  SALVATORE  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
8  DINWIDDIE  FRANK D  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA    
9  ELLISON  COLEMAN CARTHEL  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA - CHUNG CHON-NI    
10  GRAYSON  B L  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA    
11  JACKSON  JAMES HARVEY  C DO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
12  JONES  DONALD L  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
13  KACZOR  CASIMER P  L CO    SIN SON NI    
14  KLEIN  LOUIS JOSEPH  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI AREA    
15  KUPAU  RICHARD  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
16  MANDIA  GERARDO ROMANO  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
17  MCGEHEE  DEWEY EMMETT  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
18  MOURER  CARL E  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
19  NELSON  PAUL REVERE  D CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
20  OLIVER  WALTER H  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
21  PARKER  ALFRED PRESTON  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
22  SHIPP  JACK ERNEST  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  SAGA AREA NNE    
23  SPONSLER  GERALD KENNETH  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN    
24  WADE  MEARL LEO  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN WEST    
25  WILCOX  RALPH STEWART  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN WEST    
26  WILDER  JAMES BOBBY  K CO        
27  WITT  WALLACE D  B CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  HAMAN WEST    

29TH INFANTRY REGIMENT

1  FAIRCHILD  KENNETH RICHARD  HQ CO        
2  HUNTER  JAMES WILLIAM  M CO        
3  JAMES  ELWOOD F  K CO  CHINJU-MASAN ROAD  SINSAN-NI    
4  SHIFFER  WILLIAM E          
5  STREIGHT  DONALD NORMAN  F CO  HAMAN NE      
6  TALLEY JR  SIDNEY DENMAN  HQ 1 BN        
7  TORRES  ERNESTO JOSE  L CO        

2ND ENGINEER COMBAT BATTALION

1  BEAVER  JEFFERSON J  C CO  NAKTONG BULGE  Yŏngsan    
2  BRESLIN  KENNETH J    NAKTONG BULGE      
3  CANN  KENNETH JAMES  D CO  NAKTONG BULGE      
4  COLONNA  JOSEPH FRANCIS  A CO  NAKTONG BULGE  Yŏngsan    
5  DANIELS JR  PAUL MARVIN  D CO  NAKTONG BULGE      
6  FORSTE  FREDERICK PETER  D CO  NAKTONG BULGE      
7  FROMBACK  WAYNE JUNIOR  D CO  NAKTONG BULGE      
8  HERNANDEZ  DOMINGO  D CO  NAKTONG BULGE  Yŏngsan    
9  MATHERS  JAMES PERCY  A CO  NAKTONG BULGE  Yŏngsan    
10  MAWSON  WESLEY MARVIN  D CO  NAKTONG BULGE      
11  MILES  CLIFTON FOSTER  A CO  NAKTONG BULGE      
12  MILLER  ELDEN LYLE  D CO  NAKTONG BULGE      
13  MOONEY  MARTIN F  A CO  NAKTONG BULGE      
14  NEVILLE  LAWRENCE WALTER  D CO  NAKTONG BULGE      
15  POWELL JR  WILLIAM SWINFORD    NAKTONG BULGE      
16  REINHARDT  WILLIAM B  D CO  NAKTONG BULGE      
17  SHORE JR  IRA WILMER    NAKTONG BULGE      
18  STUART  DONALD C    NAKTONG BULGE      
19  TAYLOR  RONALD GLEN  D CO  NAKTONG BULGE      
20  WHITTINGTON  WALTER RONALD  A CO  NAKTONG BULGE      

2ND INFANTRY DIVISION HEADQUARTERS COMPANY

1  SCOTT  JOHN J    NAKTONG BULGE      

2ND MILITARY POLICE COMPANY - DIVISION

1  FORD  CLYDE SAMUEL    NAKTONG BULGE      

2ND REPLACEMENT COMPANY - DIVISION

1  MOORE  CARL CHRISTOPHER    NAKTONG BULGE      

34TH INFANTRY REGIMENT

1  LISTER  JAMES ROUSE  E CO    POHANG-DONG AREA - KIGYE VALLEY  HILL 99  

35TH INFANTRY REGIMENT

1  AHERN  FRANK B  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
2  BARRONS  JACK LESLIE  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
3  BELTZ  WILLIAM BEARL  A CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
4  BERTRAM  ROBERT LEE  A CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
5  CRAWFORD  RAYMOND A  A CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
6  KING  DARRELL L  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
7  LEE  HERBERT YOKSHEW  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
8  ROBERTSON  CLONNIE RAY  H CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
9  SAUNDERS  JAMES MARVIN  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
10  SELLIE  ROALD E  A CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
11  SMITH  WILLIAM J    PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
12  VEZZOLI  WILLIAM A  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
13  WARE  ROBERT LEROY  E CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    
14  YOST  VERNON RAY  A CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  NAM RIVER - KUHE-RI    

36TH FIGHTER BOMBER SQUADRON

1  ANDERLE JR  JAMES JOHN    SOUTH KOREA     DNA OBTAINED  

38TH FIELD ARTILLERY BATTALION (105MM)

1  JOHNSON  IRVING D  B BTRY  NAKTONG BULGE  CHANGYONG  OUTPOST HOW  
2  MANDRIER  DONALD A    NAKTONG BULGE      

38TH INFANTRY REGIMENT

1  BAXLEY  GEORGE VICTOR  A CO  NAKTONG BULGE      
2  CARMAN  ROYAL J  G CO  NAKTONG BULGE      
3  CLODFELTER  JAMES VERNON    NAKTONG BULGE      
4  COLLINS  CLARENCE HENRY  C CO  NAKTONG BULGE  SAJIDONG    
5  COOK  OSBORN HENRY  SVC CO  NAKTONG BULGE      
6  DAVE  MELVIN J    NAKTONG BULGE      
7  EMERTON  THOMAS THURLOW  B CO  NAKTONG BULGE      
8  GROSE  WILLIAM EARLAND  H CO  NAKTONG BULGE      
9  HAYWOOD  MINEFORD LEE  SVC CO  NAKTONG BULGE      
10  HOLENBECK  GLENN PATRICK    NAKTONG BULGE      
11  HUNN  EDWARD WENDELL  H CO  NAKTONG BULGE      
12  JONES JR  GEORGE JAMES  L CO  NAKTONG BULGE      
13  JONES  CLIFFORD LOUIS  D CO  NAKTONG BULGE      
14  LAMBERT  GERALD GALE    NAKTONG BULGE      
15  MISKO  JOSEPH J  SVC CO  NAKTONG BULGE      
16  NICHOLAS  ROBERT LEE  E CO  NAKTONG BULGE     DNA OBTAINED  
17  SHAW  DAVID W  K CO  NAKTONG BULGE      
18  ST ONGE  NARCISSE DAVID  B CO  NAKTONG BULGE     DNA NEEDED  
19  TAYRIEN  GEORGE K  C CO  NAKTONG BULGE      
20  WALTERS  EARNEST LADARE  SVC CO  NAKTONG BULGE      
21  WEBB  DANNA L  F CO  NAKTONG BULGE      

3RD ENGINEER COMBAT BATTALION

1  GARCIA  GUILLERMO G  D CO    POHANG AREA    

5TH CAVALRY REGIMENT

1  HUTCHINSON  ROSS EARL  HQ CO    SHIRDO    
2  SCHULTZ  JOHN A  D CO  TAEGU AREA      

5TH REGIMENTAL COMBAT TEAM

1  REIHNER  JOHN J  L CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI  CHINMOK  
2  RODRIGUEZ JR  LUPE R  I CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST  CHINDONG-NI  SOBUK-SAN  

65TH ENGINEER COMBAT BATTALION

1  SALOWAY  ALDIN B  C CO  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST      
2  VERILL  IRA H  MED DET  PUSAN PERIMETER - SOUTHWEST      

70TH TANK BATTALION

1  DISABELLA  PETER ANTHONY  C CO  TAEGUE AREA    HILL 518  

72ND MEDIUM TANK BATTALION

1  DAILEY  RICHARD L  B CO  NAKTONG BULGE  Yŏngsan    
2  ELMER  ROBERT RALPH  B CO  NAKTONG BULGE  Yŏngsan    
3  HURST  JAMES  B CO  NAKTONG BULGE      
4  THORNTON  LONNIE  B CO  NAKTONG BULGE  Yŏngsan    

7TH CAVALRY REGIMENT

1  ASHLEY  BILLY J  G CO  TAEGU AREA      
2  BRICKEY  BERLEY C    TAEGU AREA      
3  EATON  FREDERIC NATHANIEL  C CO  TAEGU AREA      
4  GOULDING  MARVIN P  F CO  TAEGU AREA      
5  JAYNES  EUGENE CARSON  C CO  TAEGU AREA      
6  JONES  OLIVER RAY  C CO  TAEGU AREA      
7  KEARNS  CARL LEWIS  C CO  TAEGU AREA     DNA OBTAINED  
8  STAPLETON  ARTHUR E  C CO  TAEGU AREA      

80TH FIGHTER BOMBER SQUADRON

1  FOX  ORRIN RUSSELL    SOUTH KOREA  NORTHWEST OF CHINJU    

82ND ANTIAIRCRAFT ARTILLERY AW BATTALION

1  CLOIN  JACK B  D BTRY  NAKTONG BULGE      

8TH BOMBARDMENT SQUADRON

1  COLVARD JR  ROY P    SOUTH KOREA  IRI TO KUNSAN AREA    
2  LABARGE  FRANCIS J    SOUTH KOREA  IRI TO KUNSAN AREA    
3  ZEIHER  GEORGE THOMAS    SOUTH KOREA  IRI TO KUNSAN AREA   DNA OBTAINED  

8TH CAVALRY REGIMENT

1  AKINS  JOE W    TAEGU AREA      
2  BROUGHMAN  WOODROW HARRISON  G CO  TAEGU AREA      
3  COOPER  JIMMIE RATLIFF  E CO  TAEGU AREA      
4  GUPKO  JOSEPH WALTER    TAEGU AREA      
5  KENFIELD  GAYLORD WAYNE  F CO  TAEGU AREA      
6  MCDONALD JR  JOHN J  H CO  TAEGU AREA      
7  MORGAN  JAMES P    TAEGU AREA      
8  ODELL  FENTON MCGLACHLIN  I CO  TAEGU AREA      
9  ROMINE  JOHN DALEY  E CO  TAEGU AREA      
10  SANTORE  GEORGE J  HVY MTR CO  TAEGU AREA  TABU-DONG    
11  ZIMMERMAN  MICHAEL FRANCIS  F CO  TAEGU AREA      

9TH INFANTRY REGIMENT

1  ANDERSON JR  ROY HARRIS  E CO  NAKTONG BULGE     DNA OBTAINED  
2  ANDREWS  EDWARD ROBERT  E CO  NAKTONG BULGE      
3  BAKER  CLAUDE F  E CO  NAKTONG BULGE      
4  BOYD  JOHN GILBERT  E CO  NAKTONG BULGE      
5  BRINGHURST  ROBERT LESLIE  HVY MTR CO  NAKTONG BULGE      
6  BROUSSARD  WOODROW WILSON  E CO  NAKTONG BULGE      
7  BUIST  MELVIN GEORGE  E CO  NAKTONG BULGE      
8  HUGHES  ALBERT J  E CO  NAKTONG BULGE      
9  LIGHTNER  RICHARD E  E CO  NAKTONG BULGE      
10  MULLARKEY  WILLIAM P    NAKTONG BULGE      
11  PERELL  ROLAND MARCELL  E CO  NAKTONG BULGE      
12  SOWERS  ALVA LOYD  B CO  NAKTONG BULGE      
13  WHALEY  NORMAN L  D CO  NAKTONG BULGE