Unit Details

Task Organization of Joint Task Force Seven
90.03.3 Control Unit Blue:
Lt Theodore B. Clark
USS Wantuck (APD-125): LCdr John B. Thro
90.04 Administrative Element:
Capt Virginius R. Roane

90.04.1 Service Unit

USS Consolation (AH-15): Capt Charles M. Ryan

12 LSU (plus additional LSUs on arrival; 12-20 LSU)

90.04.2 Repair and Salvage Unit:
Cdr Emmanuel T. Goyette
USS Lipan (ATF-85): LCdr Howard K. Smith
USS Cree (ATF-84): Lt George E. Poore
USS Arikara (ATF-98): LCdr Kenneth A. Mundy
USS Conserver (ARS-39): Lt James L. Thompson
USS Arikara (ATF-98): LCdr Robert J. Siegelman
Kittaton (YTB-406)
USS Gunston Hall (LSD-5): Cdr Charles W. Musgrave
USS Fort Marion (LSD-22): Cdr Noah Adair, Jr.
USS Comstock (LSD-19): Cdr Emmanuel T. Goyette
90.1 Advance Attack Group:
Capt Norman W. Sears

92.12.3 Advance Landing Force Unit

Battalion Landing Team 3:
LtCol Robert D. Taplett

5th Marines

90.11 Transport Element:
Capt Norman W. Sears

USS Fort Marion (LSD-22): Cdr Noah Adair, Jr.
3 LSU embarked
90.11.1 Transport Unit:
Cdr Selden C. Small

USS Horace A. Bass (APD-124): LCdr Alan Ray
USS Diachenko (APD-123): LCdr James R. Wilson
USS Wantuck (APD-125): LCdr John B. Thro
90.2 Transport Group:
Capt Virginius R. Roane

USS George Clymer (APA-27)r: Capt Raymond S. Lamb
USS Cavalier (APA-37): Capt Daniel J. Sweeney
USS Pickaway (APA-222): Capt Samuel H. Crittenden, Jr.
USS Henrico (APA-45) : Capt John E. Fradd
USS Noble (APA-218): Capt Michael F. D. Flaherty
USS Union (AKA-106): Capt Gerald D. Zurmuchlen
USS Alshain (AKA-55): Capt Robert N. S. Clark
USS Achernar (AKA-53): Capt Crutchfield Adair
USS Oglethorpe (AKA-100): Capt Paul F. Heerbrandt
USS Seminole (AKA-104) : Capt Henry Farrow
USS Thuban (AKA-19): Cdr Erle V. Dennett
USS Whiteside (AKA-90) : Capt Eugene L. Lugibihl
USS Washburn (LKA-108): Capt James A. Prichard
USS President Jackson (T-APA-18)): Capt Charles A. Ferriter
USS Gunston Hall (LSD-5) (3 LSU embarked): Cdr Charles W. Musgrave
USS Comstock (LSD-19 (3 LSU embarked): Cdr Emmanuel T. Goyette

90.3 Tractor Group:
Capt Robert C. Peden

USS LST-611: Lt Delmar E. Blevins
USS LST-715: Lt Willie J. Gros
USS LST-742: Lt Robert B. Leonnig
USS LST-802: Lt Vladimir Fedorowicz
USS LST-845: Lt John F. Butler
USS LST-1048: Lt Rayburn M. Quinn
USS LST-1123: Lt Charles L. Wall
USS LST-1134: Lt William B. Faris
USS LST-1138: Lt Mike Stapleton
USS LST-857: Lt Dick Weidemeyer
USS LST-859: Lt Leland Tinsley
USS LST-898: Lt Robert M. Beckley
USS LST-914: Lt Ralph L. Holzhaus
USS LST-973: Lt Robert I. Trapp
USS LST-799: Lt Trumond E. Houston
USS LST-883: Lt Charles M. Miller
USS LST-975: Lt Arnold W. Harer
SCAJAP LSTs (30 LST)
USS LSM(R)-409: Lt John R. Bradley

90.4 Transport Division 14:
Capt Samuel G. Kelly

(7th RCT U. S. Marines and MAG 33 embarked;
did not arrive Inchon until 21 Sept.)

USS Bayfield (APA-33): Capt William E. Ferrall
USS Okanogan (APA-220): Capt Timothy F. Donohue
USS Bexar (APA-237): Capt Clarence E. Coffin, Jr.
USS Thomas Jefferson (APA-30): Capt Tyrrell D. Jacobs
USS Algol (AKA-54): Capt John A. Edwards
USS Winston (AKA-94): Capt Jack Maginnis
USS Montague (AKA-98): Capt Henry P. Wright, Jr.
USS Catamount (LSD-17): Cdr Kenneth Loveland
USS Colonial (LSD-18): Cdr Thomas J. Greene

90.5 Air Support Group:
RAdm Richard W. Ruble

90.51 CVE Element:
RAdm Richard W. Ruble

USS Badoeng Strait (CVE-116): Capt Arnold W. McKechnie
USS Sicily (CVE-118): Capt John S. Thach

90.52 CVE Screen:
Cdr Byron L. Gurnette

USS Hanson (DD-832): Cdr Cecil R. Welte
USS Taussig (DD-746)Taussig: Cdr William C. Meyer
USS GEORGE K. MACKENZIE (DD-836): Cdr William R. Laird, Jr.
USS Ernest G. Small (DD-838): Cdr Franklin C. Snow

90.6 Gunfire Support Group:
RAdm John M. Higgins

90.61 Cruiser Element:
RAdm John M. Higgins

90.6.2 Fire Support Unit 1:
RAdm John M. Higgins

USS Toledo (CA-133): Capt Richard F. Stout
USS Rochester (CA-124): Capt Edward L. Woodyard
HMS Kenya (C14) : Capt P. W. Brock, RN
HMS Jamaica (C-44): Capt J. S. C. Salter, D.S.O., O.B.E., RN

90.62 Destroyer Element:
Capt Halle C. Allan, Jr.

90.6.2 Fire Support Unit 2:
Capt Halle C. Allan, Jr.

USS Mansfield (DD-728): Cdr Edwin H. Headland
USS De Haven (DD-727): Cdr Oscar B. Lungren
USS Lyman K. Swenson (DD-729): Cdr Robert A. Schelling

90.6.3 Fire Support Unit 3:
Cdr Robert H. Close

USS Collett (DD-730): Cdr Robert H. Close
USS Gurke (DD-783): Cdr Frederick M. Radel
USS Henderson (DD-785): Cdr William S. Stewart

90.63 LSMR Element:
Cdr Clarence T. Doss, Jr.

90.6.4 Fire Support Unit 4:
Cdr Clarence T. Doss, Jr.

USS LSM(R)-401: LCdr Melvin E. Bustard, Jr.
USS LSM(R)-403: Lt Frank G. Schettino
USS LSM(R)-404: Lt George M. Wrocklage

90.7 Screening and Protective Group:
Capt Richard T. Spofford

USS Rowan (DD-782)Rowan (DD): Cdr Alan R. Josephson
USS Southerland (DDR-743)Southerland (DDR): Cdr Homer E. Conrad
USS Bayonne (PF-21)Bayonne: LCdr Harry A. Clark
USS Newport (PF 27): LCdr Percy A. Lilly, Jr.
USS Evansville (PF-70): LCdr Elliot V. Converse, Jr.
HMS Mounts Bay: Capt J. H. Unwin, D.S.C., RN
HMS Whitesand Bay: LCdr J. V. Brothers, RN
HMNZS Tutira: LCdr P. J. H. Hoare, RNZN
HMNZS Pukaki (F424): LCdr L. E. Herrick, D.S.C., RNZN
FMS La Grandière F731-b: Cdr Urbain E. Cabanie
USS Pledge (AM-277): Lt Richard Young
USS Partridge (AMS-31): Lt(jg) Robert C. Fuller, Jr.
USS Mockingbird (AMS-27): Lt(jg) Stanley P. Gary
USS Kite (AMS-22): Lt(jg) Nicholas Grkovic
USS Osprey (AMS-28): Lt(jg) Philip Levin
USS Redhead (AMS-34): Lt(jg) T. R. Howard
USS Chatterer (AMS-40): Lt(jg) James P. McMahon

90.8 Second Echelon Movement Group:
Capt Louis D. Sharp, Jr.
92.2 7th Infantry Division (Reinforced)

USS General George M. Randall (AP-115): Capt Alexander C. Thorington
USS General J. C. Breckinridge (T-AP-176): Capt Fremont B. Eggers
USS General Henry W. Butner (T-AP-113): Capt Dale E. Collins
USNS Fred C. Ainsworth (T-AP-181):
USNS General LeRoy Eltinge (T-AP-154):
USNS Aiken Victory (T-AP-188):
USNS Private Sadao S. Munemori (T-AP-190):
SS African Rainbow: no history
SS African Pilot
SS Robin Kirk: (Converted from a CVE)
SS Helen Lykes: no history
SS Meredith Victory:
SS Empire Marshall: no history
SS Mormacport: no history
SS Lawrence Victory: no history
SS Southwind
SS Beaver Victory: no history
SS Robin Goodfellow: no history
SS California Bear:
90.9 Third Echelon Movement Group:
Capt Albert E. Jarrell
X Corps troops

USNS General W. A. Mann (AP-112): Capt Charles H. Walker
USNS General William Weigel (T-AP-119):
USNS Marine Phoenix (T-AP-195):
SS Robin Trent: (Converted from a CVE)
SS Dolly Turman: no history
SS Charles Lykes: no history
SS Twin Falls Victory:
SS American Veteran: no history
SS American Attorney
SS Empire Wallace
SS Green Bay Victory: no history
SS P&T Navigator :
SS Luxembourg Victory:
SS Belgium Victory: no history
SS Bessemer Victory: no history
SS Cotton State

91 Blockade and Covering Force:
RAdm Sir William G. Andrewes, K.B.E., C.B., D.S.O., RN

HMS Triumph (R16) (CVL): Capt A. D. Torlesse, D.S.O., RN
HMS Ceylon (30)  (CL): Capt C. F. J. L. Davies, D.S.C., RN
HMS Cockade D34: LtCdr H. J. Lee, D.S.C., RN
HMS Charity: LtCdr P. R. G. Worth, D.S.C., RN
HMCS Cayuga (218)HMCS Cayuga: Capt Jeffry V. Brock, D.S.C., RCN
HMCS Sioux (225): Cdr P. D. Taylor, RCN
HMCS Athabaskan (R79): Cdr R. T. Welland, D.S.C., RCN
HMAS Bataan (D-191): Cdr W. B. M. Marks, RAN
HMAS Warramunga (I44): Cdr O. H. Becher, D.S.C., RAN
Hr.Ms. Evertsen (D-802) (DD): LtCdr D. J. Van Doorninck

ROK NAVAL FORCES: Cdr Michael J. Luosey, USN

PC-704 Chi Ri San: Cdr Chai Yong Nam, ROKN
PC-702 Kum Kang San : Cdr Lee Hi Jong, ROKN
PC-704 Chi Ri San: LCdr Hyun Sibak, ROKN
YMS 302
YMS 303
YMS 306
YMS 307
YMS 501
YMS 502 Gyeongju
YMS 502 Gwangju
YMS 510
YMS 512
YMS 515
YMS 518
(11 YMS)

TASK FORCE 77--FAST CARRIER GROUP:
RAdm Edward C. Ewen (in Philippine Sea)

Carrier Division 1:
RAdm Edward C. Ewen

USS Philippine Sea (CV-47): Capt Willard K. Goodney

Carrier Division 3: RAdm John M. Hoskins

USS Valley Forge (CV-45): Capt Lester K. Rice

Carrier Division 5
 
USS Boxer (CV-21): Capt Cameron Briggs

77.1 Support Group:
Capt Harry H. Henderson

USS Worcester (CL-144): Capt Harry H. Henderson

77.2 Screen Group: Capt Charles W. Parker

DesDiv 31:
Capt Charles W. Parker

USS Shelton (DD-790): Cdr Charles B. Jackson, Jr.
USS James E. Kyes (DD-787)J: Cdr Fran M. Christiansen
USS Eversole (DD-789): Cdr Charles E. Phillips
USS Higbee (DDR-806): Cdr Elmer Moore

DesDiv 111:
Capt Jeane R. Clark

USS Wiltsie (DD-716): Cdr Carrol W. Brigham
USS Theodore E. Chandler (DD-717): Cdr William J. Collum, Jr.
USS Hamner (DD-718): Cdr Jack J. Hughes
USS Chevalier (DDR-805): Cdr Blake B. Booth

DesDiv 112:
Capt Bernard F. Roeder

USS Ozbourn (DD-846): Cdr Charles O. Akers
USS McKean (DD-784): Cdr Harry L. Reiter, Jr.
USS HOLLISTER (DD-788): Cdr Hugh W. Howard
USS Frank Knox (DD-742): Cdr Sam J. Caldwell, Jr.

CortRon 1

USS Fletcher (DDE-445): Cdr W. M. Lowry
USS Radford (DDE-446): Cdr Elvin C. Ogle

TASK FORCE 79
COMMANDER SERVICE SQUADRON 3:
Capt Bernard L. Austin

79.1 Mobile Logistic Service Group:
Capt John G. McClaughry

USS Cacapon (AO-52): Capt John G. McClaughry
USS Passumpsic (AO-107): Capt Frank I. Winant, Jr.
USS Mount Katmai (AE-16): Capt Albert S. Carter
USS Graffias (AF-29): Capt William W. Fitts

79.2 Objective Area Logistic Group:
Capt Philip H. Ross

USS Navasota (AO-106): Capt Robert O. Strange
USS Virgo (AKA-20): Capt Philip H. Ross
USS Grainger (AK-184): Cdr Horace C. Laird, Jr.
USS Hewell (AKL-14): Lt Stanley Jaworski
USS Ryer (AKL-9): Lt Gurley P. Chatelain

USS Estero (AKL-5): Lt Tom Watson

79.3 Logistic Support Group:
Capt Bernard L. Austin

USS Piedmont (AD-17): Capt James R. Topper
USS Dixie (AD-14): Capt Jose M. Cabanillas
USS Kermit Roosevelt (ARG-16): Cdr Lester C. Conwell
USS Jason (ARH-1): Capt William B. Epps
USS Cimarron (AO-22) Capt Stanley G. Nichols
USS Warrick (AKA-89): Capt George Fritschmann
USS Uvalde (AKA-88): Capt Louis F. Teuscher
USS Nemasket (AOG-10): Lt Harry F. Dixon
USS Karin (AF-33): LCdr Berley L. Maddox

79.4 Salvage and Maintenance Group

USS Mataco (ATF-86): Lt Frank P. Wilson
USS Bolster (ARS-38)): Lt Billis L. Whitworth

TASK FORCE 99
PATROL AND RECONNAISSANCE FORCE:
RAdm George R. Henderson

USS Curtiss (AV-4): Capt Anson C. Perkins
USS Gardiners Bay (AVP-39): Capt Frank G. Raysbrook
USS Salisbury Sound (AV-13): Capt Francis R. Jones

99.1 Search and Reconnaissance Group:
Capt Joseph M. Carson

99.11 Patrol Squadron 6:
Cdr Arthur F. Farwell, Jr.

99.12 88th Squadron RAF:
Squadron Leader P. Helme

99.13 209th Squadron RAF:
Squadron Leader P. Le Cheminant

99.2 Patrol and Escort Group:
Capt Joseph M. Carson

99.21 Patrol Squadron 42:
Cdr Gordon F. Smale

99.22 Patrol Squadron 47:
Cdr Joe H. Arnold